..:: MİLLƏTÇİLƏRİN MƏKANI ::..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Təsirli əsərlər

+2
When ?
Le Taon
6 posters

Təsirli əsərlər Empty Təsirli əsərlər

Yeni mövzu tarafından Le Taon Ş. 18 İyul 2009 - 11:36

Hansı əsəri oxuyarkən qeyri-ixtiyari ağlamısınız? Ya da böyük bir psixoloji gərginlikdə olmusunuz? Ümumiyyətlə, oxuyandan sonra Sizdə böyük təsir yaradan əsərlər, yaxud əsər hansıdır? Hansı əsərin baş qəhrəmanı ilə ağlayıb-gülmüsünüz?
Le Taon
Le Taon
Ali Baş Komandan
Ali Baş Komandan

Məkan : Sumqayıt

https://milletci.azerbaijaniforum.com

Əvvələ qayıt Aşağa gitmek

Təsirli əsərlər Empty Geri: Təsirli əsərlər

Yeni mövzu tarafından Qonaq B. 25 Okt. 2009 - 22:37

Demək olar ki, bütün əsərləri oxuyarkən belə hallar keçirirəm.
Ən çox ağladığım əsər səhv eləmirəmsə, Cəfər Cabbarlının "Aydın" pyesi olub. Maraqlısı budur ki, pyeslər adətən oxunarkən deyil, tamaşada baxılarkən qüvvətli olur. Amma Cəfər bu sahədə də istisnadır.
Bir də Anarın əsərlərini oxuyanda sanki əsəri yaşayıram. Ən kiçik hekayəsindən tutmuş romanlarına qədər Anarda hər bir yaradıcılıq nümunəsi çox təbiidir.

Qonaq
Qonaq

Yeni mövzu tarafından When ? B.e. 26 Okt. 2009 - 10:59

Ağlamaq deməzdim amma çox böyük təsirləndiyim ,təsiri altına düşdüyüm hətta 2 həftə hər kəsə şübhə ilə yanaşdığım bir əsər olub 4 il bundan əvvəl birinci kursda oxuyarkən oxumuşdum.Müəllifin adını unutmuşam amma əsərin adı Tilsimli quyudur.Belə ki bu əsərdə narkotikaya aludə olmağın səbəbləri, narkomanların həyat tərzləri, saf təmiz insanların bu iyrənc şeyə bağımlı olması üçün onlara hazırlanan tələlər və bu tələyə necə asanlıqla düşmələri çox təmiz ailə uşağının bu zibillə mübarizəsini filan əks etdirən bir əsərdir.BU əsəri oxuyandan sonra inanırsız hardasa 2 həftə bütün sinifdən şübhələnirdim. Hamı mənə narkoman kimi görünürdü. Allahdan heç biri deyildi. və nəyisə ki sonra özümə gəldim. Doğurdan bu əsərdə elə yerlər də var idi ki günühsız bir gəncin əzablarını oxuduqca ağlamamaq əldə deyildi. belə...
When ?
When ?
Kiçik Çavuş
Kiçik Çavuş

Məkan : Azərbaycan

Yeni mövzu tarafından Le Taon B.e. 26 Okt. 2009 - 16:58

Mənim ən təsirli əsərlərimin siyahısı:
Frans Kafka. "Çevrilmə"
Cəfər Cabbarlı. "Ana" şeiri
Antuan de Sent-Ekzüperi. "Balaca şahzadə"

Və nəhayət hələ tamamlamadığım:
Etel Lilian Voyniç. "Ovod"
Le Taon
Le Taon
Ali Baş Komandan
Ali Baş Komandan

Yeni mövzu tarafından REBEL C.a. 29 Okt. 2009 - 13:46

4-cu sinifde C.Cabbarlinin `Aslan ve Ferhad`eserini oxuyanda cox tesirlenmisdim.Ilk defe idi ki bele tesirli eser oxuyurdum.Sonradan Ceferin diger eserlerini,H.Cavid,Siller,Elibala ..kimi ediblerin eserlerini oxumaga basladim.
REBEL
REBEL
KİLLER
KİLLER

Məkan : BÜTÖV AZƏRBAYCAN

Yeni mövzu tarafından Qonaq C.a. 29 Okt. 2009 - 16:18

REBEL yazıb:4-cu sinifde C.Cabbarlinin `Aslan ve Ferhad`eserini oxuyanda cox tesirlenmisdim.Ilk defe idi ki bele tesirli eser oxuyurdum.Sonradan Ceferin diger eserlerini,H.Cavid,Siller,Elibala ..kimi ediblerin eserlerini oxumaga basladim.
Necə də unutmuşdum. Hə, o hekayəni oxuyanda da ağlamışdım. Mən də haradasa 4-5-ci siniflərdə oxuyurdum.
Bir də Əkrəm Əylislinin "Gilas ağacı" hekayəsini oxuyanda təsirlənmişdim. Ümumiyyətlə, mən nə oxuyuramsa, ağlayıram da. Təsirli əsərlər 814977

Qonaq
Qonaq

Yeni mövzu tarafından REBEL C.a. 29 Okt. 2009 - 22:11

AQLAYA yazıb:
REBEL yazıb:4-cu sinifde C.Cabbarlinin `Aslan ve Ferhad`eserini oxuyanda cox tesirlenmisdim.Ilk defe idi ki bele tesirli eser oxuyurdum.Sonradan Ceferin diger eserlerini,H.Cavid,Siller,Elibala ..kimi ediblerin eserlerini oxumaga basladim.
Necə də unutmuşdum. Hə, o hekayəni oxuyanda da ağlamışdım. Mən də haradasa 4-5-ci siniflərdə oxuyurdum.
Bir də Əkrəm Əylislinin "Gilas ağacı" hekayəsini oxuyanda təsirlənmişdim. Ümumiyyətlə, mən nə oxuyuramsa, ağlayıram da. Təsirli əsərlər 814977
Hmm deyirem axi Aglamalinski niki ile sehv saliram nikini sen daim kitab oxuyursan onda ele cixir ki daim da aglayirsan Təsirli əsərlər 814977
REBEL
REBEL
KİLLER
KİLLER

Yeni mövzu tarafından Qonaq C.a. 29 Okt. 2009 - 22:52

REBEL yazıb:
AQLAYA yazıb:
Hmm deyirem axi Aglamalinski niki ile sehv saliram nikini sen daim kitab oxuyursan onda ele cixir ki daim da aglayirsan Təsirli əsərlər 814977
Sonra da bəzi insanlar deyir ki, mən onları tanımıram da.
Bu postu yazanda necə bir cavab alacağımı təsəvvür elədim. Silmək istədim, sonra dedim, lənət şeytana və "onun elçisinə". Təsirli əsərlər 814977
Yox, bir əsər olub ki, oxuyanda şaqqanaq çəkib gülürdüm. Evdəkilər elə bildi ki, lətifə-filan oxuyuram.
Əslində isə Şekspirin "Romeo və Cülyetta"sını oxuyurdum. O qədər güldüm ki, axıra kimi oxuya bilmədim, yarımçıq qaldı...
Aranızda bu əsəri, daha doğrusu tərcüməsini oxuyan olubsa, mənimlə razılaşar. Çooooox gülməlidir eeeee.......

Qonaq
Qonaq

Yeni mövzu tarafından REBEL B. 29 Noy. 2009 - 23:13

Orxan Kamalin-Yad Qizi eserini oxuyan var?? Cox tesiredici eserdir.Aile meiset problemleri qabardilib eserde.Bu eseri oxuyan ekser tanidigim qizlar Nazan obrazina gore aglayiblar(dedikerine gore)
REBEL
REBEL
KİLLER
KİLLER

Yeni mövzu tarafından Freedom B.e. 30 Noy. 2009 - 0:00

"Ovod","Tom dayının koması","Alçaldılmış və təhqiredilmiş insanlar" əsərləri mənə çox təsir etmişdi.İlk yazdığım ikisini qurtarandan sonra çox ağlamışdım.
Freedom
Freedom
Baş Əsgər
Baş Əsgər

Yeni mövzu tarafından Qonaq C.a. 3 Dek. 2009 - 23:47

REBEL yazıb:Orxan Kamalin-Yad Qizi eserini oxuyan var?? Cox tesiredici eserdir.Aile meiset problemleri qabardilib eserde.Bu eseri oxuyan ekser tanidigim qizlar Nazan obrazina gore aglayiblar(dedikerine gore)
Adını çəkdiyin kitab bizdə var. Amma oxumamışam. Bu yaxınlarda qrup yoldaşım olan qız məndən bir roman istədi. Xasiyyətcə dəhşət romantik, bir sözlə "indeski kino" olduğu üçün evdəkilərdən bu tipdə bir şey məsləhət görmələrini istədim. Onlar da "Yad qızı"nı məsləhət gördülər. Kitabı qıza verdim. Üstündən gün keçmiş dedi ki, " O nə kitabdır mənə vermisən? Orada mənim yaşıma uyğun (22 yaşı var) olmayan açıq-saçıq şeylər var. Ayıbdır, mən oxumaram."
Doğrusu, pərt oldum. Evdəkilərdən soruşdum. Dedilər ki, lap elə bir şey yoxdur. İndi kitab evdədir. Gərək vaxtım və həvəsim olanda oxuyum. Təsirli əsərlər 973962

Qonaq
Qonaq

Yeni mövzu tarafından Herakl B.e. 7 Dek. 2009 - 10:54

Kişi kədərlənməz, kişi ağlamaz.
Çox əsərlər oxumuşam, amma ağlamamışam. Özümə yaraşdırmıram.
Herakl
Herakl
Pod-Polkovnik
Pod-Polkovnik

Məkan : Yupiter

Yeni mövzu tarafından When ? B.e. 7 Dek. 2009 - 13:14

AQLAYA yazıb:
REBEL yazıb:Orxan Kamalin-Yad Qizi eserini oxuyan var?? Cox tesiredici eserdir.Aile meiset problemleri qabardilib eserde.Bu eseri oxuyan ekser tanidigim qizlar Nazan obrazina gore aglayiblar(dedikerine gore)
Adını çəkdiyin kitab bizdə var. Amma oxumamışam. Bu yaxınlarda qrup yoldaşım olan qız məndən bir roman istədi. Xasiyyətcə dəhşət romantik, bir sözlə "indeski kino" olduğu üçün evdəkilərdən bu tipdə bir şey məsləhət görmələrini istədim. Onlar da "Yad qızı"nı məsləhət gördülər. Kitabı qıza verdim. Üstündən gün keçmiş dedi ki, " O nə kitabdır mənə vermisən? Orada mənim yaşıma uyğun (22 yaşı var) olmayan açıq-saçıq şeylər var. Ayıbdır, mən oxumaram."
Doğrusu, pərt oldum. Evdəkilərdən soruşdum. Dedilər ki, lap elə bir şey yoxdur. İndi kitab evdədir. Gərək vaxtım və həvəsim olanda oxuyum. Təsirli əsərlər 973962

Maraqlidir.Goresen senin ona cavabin ne olub? 22 yasi var ve onun yasina uygun olmayan aciq saciq seyler varmis ve xosu gelmiyib Təsirli əsərlər 71345 .Dogurdan bizim bu milletin dusuncelerindeki bu nece deyim eee geriilik mi deyiiim, dar düşüncəlik mi deyim, soz de tapa bilmirem, vallah meni oldurecek ee. artıq mən bilən 22 yaşındakı bir insan əsəri oxuyarkən əsərin məğzini ,mahiyyətini anlamağa fikir verməlidir nəinki orda buna aid olmayan şeyləri qeyri səmimi qəbul etməli...Düzdü mən bu əsəri oxumaq istəyim olsa da hələ ki tapıb oxuya bilməmişəm və orda nə dərəcədə açıqlıq olduğunu da bilmirəm amma yenə də hər halda əsərlərdəki hadisələr də həyatın bir həqiqətidir və bu tip `açıq saçıq`şeylər də həyatın bir qanunudur. Bu kimi şeyləri normal qarşılamalı və bəlkə də əsərə qatdığı mahiyyəti düşünülməlidir. üstəqəl 22 yaşında bir insandısa bu...nə deyim eee
When ?
When ?
Kiçik Çavuş
Kiçik Çavuş

Yeni mövzu tarafından When ? B.e. 7 Dek. 2009 - 13:21

Herakl yazıb:Kişi kədərlənməz, kişi ağlamaz.
Hər halda yaşın azdı bəlkə də ona görə belə düşünürsən ki kişi ağlamaz kişi kədərlənməz. Məgər kişi insan deyiil??? Allah hər iki cinsə də hissiyyat verib düzdü qadınlara daha çox məxsusdur bu tip hisslər keçirmək amma yenə də kişi də bir insandı və kişinin də bir ürəyi var və hətta elə ürəyi kövrək, kişilər görmüşəm ki qadından da həssasdır amma ürəkdə...Əslində insanın psixologiyasından da asılıdır yaşa dolduqca həssaslıq artır insanda, kövrələ də bilir kədərlənə də bilir .....və bunu yaraşdırmaqla da heç bir əlaqəsi yoxdur....kədərlənmək ,ağlamaq elə insana yaraşır da digər canlılardan fərqli olaraq... Təsirli əsərlər 398254
When ?
When ?
Kiçik Çavuş
Kiçik Çavuş

Yeni mövzu tarafından Le Taon B.e. 7 Dek. 2009 - 14:43

Kişi ağlayar, da kədərlənər də.
Ən cəsarətli kişi ağlayan və hətta qadın yanında ağlayan kişidir. Çünki kişi üçün qadın yanında ağlamaq böyük cürət, cəsarət tələb edir.
Le Taon
Le Taon
Ali Baş Komandan
Ali Baş Komandan

Yeni mövzu tarafından Qonaq B.e. 7 Dek. 2009 - 18:41

U-JIN yazıb:
Ən cəsarətli kişi ağlayan və hətta qadın yanında ağlayan kişidir. Çünki kişi üçün qadın yanında ağlamaq böyük cürət, cəsarət tələb edir.
Amma mən səndən fərqli olaraq qadın yanında ağlamağı cəsarət hesab etmirəm. Əksinə, buna acizlik deyərlər. Heç qadına da kişi yanında ağlamağı rəva bilməzdim.
Amma "Kişi ağlamaz!" fikri ilə də razı deyiləm. Əgər hisslər bunu tələb edirsə, ürəyi varsa, ağlayacaq. Belə şeyi qadağa etməzlər.

Qonaq
Qonaq

Yeni mövzu tarafından REBEL B.e. 7 Dek. 2009 - 22:36

AQLAYA yazıb:
Senin o qrup yoldasinin dusuncesi ile senin dusuncen eynidir deyesen Təsirli əsərlər 814977
Sen bir olmayan mentiqinle dusun de orda o dediyi kimi aciq saciq seyler olsaydi hec sizdekiler meslehet bilerdi o eseri??? Ne ise kicik nuanslar ola biler( bezilerinin dusuncesine gore) daha o qeder qabariq sehneler yoxdur.Bir de ki bu ne xususiyyetdir ee bizim genclerimizin ekseriyyetinde? Insan oxumadigi bilmediyi derk ede bilmediyi bir sey baresinde nece fikir yurude biler?Amma bizim genclere halaldir vallah.Ele agzini acib ne ise deyirsen o deqiqe pisdir bu yaxsidir sual verirsen ki niye a bala oxumusan melumatin var deyir yox filankes bele deyib ya hardansa esitmisem senin o qruo yoldasin da deyen o `savadli` avtomatik biliye malik genclerimizdendir Təsirli əsərlər 814977
REBEL
REBEL
KİLLER
KİLLER

Yeni mövzu tarafından Herakl Ç.a. 8 Dek. 2009 - 8:55

When ? yazıb:
Hər halda yaşın azdı bəlkə də ona görə belə düşünürsən ki kişi ağlamaz kişi kədərlənməz. Məgər kişi insan deyiil??? Allah hər iki cinsə də hissiyyat verib düzdü qadınlara daha çox məxsusdur bu tip hisslər keçirmək amma yenə də kişi də bir insandı və kişinin də bir ürəyi var və hətta elə ürəyi kövrək, kişilər görmüşəm ki qadından da həssasdır amma ürəkdə...Əslində insanın psixologiyasından da asılıdır yaşa dolduqca həssaslıq artır insanda, kövrələ də bilir kədərlənə də bilir .....və bunu yaraşdırmaqla da heç bir əlaqəsi yoxdur....kədərlənmək ,ağlamaq elə insana yaraşır da digər canlılardan fərqli olaraq... Təsirli əsərlər 398254
Mən də beləyəm də nəyniyim. mənim yaşadığım mühit başqa mühtdir. rər şeyi özümə sığışdırmıram əsasəndə ağlamağı. kim nə deyir desin mən ağlamaği özümə sığışdırmıram. nəyə lazımdı ağlayanda dərdlər qurtarmır? eksinə düşmənlər sevinir. bizim ən böyük düşmənimiz elə bizim özümüzük. 20 faiz torpağımızıda özmüz vermışik.
Herakl
Herakl
Pod-Polkovnik
Pod-Polkovnik

Yeni mövzu tarafından Herakl Ç.a. 8 Dek. 2009 - 8:59

U-JIN yazıb:
o sənə elə gəlir. Onda qadının yanında sımırsan.......................................... heç vaxt qadinin yaninda ağlama.
Herakl
Herakl
Pod-Polkovnik
Pod-Polkovnik

Yeni mövzu tarafından Le Taon Ç.a. 8 Dek. 2009 - 9:09

AQLAYA yazıb:
U-JIN yazıb:
Amma mən səndən fərqli olaraq qadın yanında ağlamağı cəsarət hesab etmirəm. Əksinə, buna acizlik deyərlər. Heç qadına da kişi yanında ağlamağı rəva bilməzdim.
Amma "Kişi ağlamaz!" fikri ilə də razı deyiləm. Əgər hisslər bunu tələb edirsə, ürəyi varsa, ağlayacaq. Belə şeyi qadağa etməzlər.
Mən bütün hallarda ağlamağı nəzərdə tutmurdum. Yəni müəyyən hallar vardı ki, mən həmin vəziyyətdə ağlamağı qəbahət görmürəm. Amma soruşma hansı vəziyyət. Çünki cavab ya verə bilməyəcəm, ya da ki, verməyəcəm. Təsirli əsərlər 814977
Le Taon
Le Taon
Ali Baş Komandan
Ali Baş Komandan

Yeni mövzu tarafından Herakl Ç.a. 8 Dek. 2009 - 9:17

U-JIN yazıb:
AQLAYA yazıb:
U-JIN yazıb:
Mən bütün hallarda ağlamağı nəzərdə tutmurdum. Yəni müəyyən hallar vardı ki, mən həmin vəziyyətdə ağlamağı qəbahət görmürəm. Amma soruşma hansı vəziyyət. Çünki cavab ya verə bilməyəcəm, ya da ki, verməyəcəm. Təsirli əsərlər 814977
Admin mən sənin hansı halda ağlamağıı bilirəm. heç qız sənə yox deyib? ürəyivi üzmə. qıza görə ağlamazlar.

RÜTBƏCƏ MƏNDƏN BÖYÜK OLSANIZ DA, OFF-TOPA YOL VERMƏYİN.

Hörmətlə: AQLAYA
Herakl
Herakl
Pod-Polkovnik
Pod-Polkovnik

Yeni mövzu tarafından Qonaq Ç.a. 8 Dek. 2009 - 10:46

REBEL yazıb:
AQLAYA yazıb:
Senin o qrup yoldasinin dusuncesi ile senin dusuncen eynidir deyesen Təsirli əsərlər 814977
Sen bir olmayan mentiqinle dusun de orda o dediyi kimi aciq saciq seyler olsaydi hec sizdekiler meslehet bilerdi o eseri??? Ne ise kicik nuanslar ola biler( bezilerinin dusuncesine gore) daha o qeder qabariq sehneler yoxdur.Bir de ki bu ne xususiyyetdir ee bizim genclerimizin ekseriyyetinde? Insan oxumadigi bilmediyi derk ede bilmediyi bir sey baresinde nece fikir yurude biler?Amma bizim genclere halaldir vallah.Ele agzini acib ne ise deyirsen o deqiqe pisdir bu yaxsidir sual verirsen ki niye a bala oxumusan melumatin var deyir yox filankes bele deyib ya hardansa esitmisem senin o qruo yoldasin da deyen o `savadli` avtomatik biliye malik genclerimizdendir Təsirli əsərlər 814977
Sən deyəsən, ondan da geri qalmırsan. Özündən fikri yürütmək, hansısa qənaətə gəlmək, bilmirəm nə adətdir də səndə?
Məntiqin də ki, o qədər aşıb-daşır ki, demədiyim, işlətmədiyim fikirləri də boynuma qoyursan. Axı sənə kim dedi ki, mən onun fikrini bölüşmüşəm, ya onun fikrinə görə oxumaqdan vaz keçmişəm???
Yaxşısı budur, yazdığımı diqqətlə oxu.
Yaxşı, mövzudan çıxmamaq üçün məni kövrəldən bir əsərin də adını yazım:
Rəsul Rza "Qızılgül olmayaydı" poeması.

Qonaq
Qonaq

Yeni mövzu tarafından REBEL Çər. 9 Dek. 2009 - 15:25

Ele de yazmisan ki? yaxsi eger ele deyilse bes niye pert olurdun ki??
Qizilgul olmayaydi saralib solmayaydi hemin eserdir Təsirli əsərlər 814977
REBEL
REBEL
KİLLER
KİLLER

Yeni mövzu tarafından Freedom Ş. 12 Dek. 2009 - 14:25

Mene en cox kederlendiren "Ovod" eseri olub.Chox aglamisdim.Sonra "Tom dayinin komasi".
Ruhi cehetden tesir edense "Alcaldilmis ve tehqir edilmis insanlar" olub.Oxuyub bitirdikden sonra ozumu cox qeribe hiss edirdim,izah ede bilmirem.
Freedom
Freedom
Baş Əsgər
Baş Əsgər

Yeni mövzu tarafından Lale305 C.a. 19 İyul 2012 - 16:00

men kitabla yawayiram,nefes aliram,demek olarki bir coxunda agliram

Lale305
Baş Əsgər
Baş Əsgər