..:: MİLLƏTÇİLƏRİN MƏKANI ::..
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

...və Tanqo

2 posters

...və Tanqo Empty ...və Tanqo

Yeni mövzu tarafından When ? C. 11 Dek. 2009 - 16:45

Tanqo XIX əsrin sonlarında meydana gəlmiş musiqi janrı və onunla assosiyasiya olunan rəqs.

Tanqo Montevideo və Buenos-Ayresin yoxsul məhəllələrində yaranmış, lakin sonradan bütün dünyaya yayılaraq dünya rəqs incilərinin sırasına qoşulmuşdur. Xorxe Luis Borxes tanqonu Uruqvay rəqsi milonqanın oğlu və habaneranın nəvəsi adlandırmışdı, lakin tanqo öz mənşəyini milonqa və habanera ilə yanaşı, həm də polka rəqsindən götürür. Başlanğıcda kreol tanqosu adlanan bu rəqs və musiqinin hal-hazırda Argentina tanqosu, Uruqvay tanqosu, fin tanqosu və bal tanqosu kimi geniş yayılmış növləri var.

Tanqo adının Afrika tamtamlarının çıxardığı tan-qo səslərindən, ya da Latınca toxunmaq mənasını verən tangere sözündən götürüldüyü ehtimal edilir. Bu illərdə yaşanan müharibələr, aclıq , susuzluq əhalini depresiyaya salırdı. Bu zaman əhalinin depresiyadan çıxmasının tək səbəbi Tanqo olurdu. İnsanlar Tanqo ilə davalarını, hirslərini, yalnızlıqlarını, sevgilərini və qısacası həyatlarını anladırdı.

Vikipediya.

Düşünürəm ki rəqs insanın ruhunu qidalandıran ən vacib şeylərdən biridir. Üstəqəl bu rənqs tanqo kimi kimi sevgini, tutqunu ,gözəlliyi ,həyəcanı, zərifliyi, incəliyi, harmoniyanı özündə əks etdirən bir rəqs növüdürsə...Hələ musiqisindəki axıcılıq,harmoniya,notların bir biri ilə rəqsiiii adama elə bir daxili rahatlıq verir,ruhuna sevinc qatır ki sözlərimlə ifadə edə bilmirəəm...... ...və Tanqo 730708 Düzdü heç vaxt bu rəqsi ifa etməmişəm amma əsl tanqo ifaçılarının göstərişində bu rəqsi hər səfərində ooo qədər böyük maraqla,həyəcanla izləyirəmki bir gün nə vaxtsa mən də bu rəqsi edəcəm . Bİr çox rəqs növlərinə həvəsim var amma çox heyif heç birini peşəkar səviyyədə öyrənə bilməmişəm. Amma ürəyimdə qalır və inanıram ki bir gün istədiyim rəqs növlərini özüm üçün peşəkar formada öyrənəcəm və ifa edəcəm....

.Bəs belə ki sizlərin fikrini bilmək istərdim.Tanqo rəqsini necə başa düşürsüz? Marağınmız var mı? İzlərkən nələrə diqqət edirsiz? Ümumiyyətlə tanqo sizin üçün nədir?

Sizə Al Pacino nun - Scent of a Woman filmindən bir fraqment təqdim edirəm.BUrada səslənən musiqini çox sevərək dinləyirəm çooox bəyənirəm.

Redaktə edən: When ?, son redaktə tarixi: C.a. 28 Yan. 2010 - 11:01, cəmi 2 dəfə
When ?
When ?
Kiçik Çavuş
Kiçik Çavuş

Məkan : Azərbaycan

Əvvələ qayıt Aşağa gitmek

...və Tanqo Empty Geri: ...və Tanqo

Yeni mövzu tarafından When ? C.a. 28 Yan. 2010 - 10:42

When ?
When ?
Kiçik Çavuş
Kiçik Çavuş

Yeni mövzu tarafından Le Taon B. 31 Yan. 2010 - 9:44

Yerləşdirdiyin videonu bəyəndim, xüsusən də səslənən musiqi elə sənin özünün dediyin kimi doğrudan da gözəldir.
Tanqo... Mənim biliyimə görə bu rəqsin müxtəlif növləri vardır. Mən braziliyalı futbolçu Ronaldinyonun Braziliya tanqosu oynadığını görmüşəm. Həqiqətən də, maraqlı rəqsdir. Ancaq mən özüm bəlkə də oynamaq istəzədim. Oynasam da ömrüm də yalnız bir dəfə.
Le Taon
Le Taon
Ali Baş Komandan
Ali Baş Komandan

Məkan : Sumqayıt

https://milletci.azerbaijaniforum.com

Yeni mövzu tarafından When ? B. 31 Yan. 2010 - 13:14

U-JIN yazıb:Yerləşdirdiyin videonu bəyəndim, xüsusən də səslənən musiqi elə sənin özünün dediyin kimi doğrudan da gözəldir.
Tanqo... Mənim biliyimə görə bu rəqsin müxtəlif növləri vardır. Mən braziliyalı futbolçu Ronaldinyonun Braziliya tanqosu oynadığını görmüşəm. Həqiqətən də, maraqlı rəqsdir. Ancaq mən özüm bəlkə də oynamaq istəzədim. Oynasam da ömrüm də yalnız bir dəfə.
Çətini bir dəfə oynayana kimidir. ...və Tanqo 814977 . Sonra ,yəni bu rəqsi ifa etdikdən sonra bəlkə fikrin dəyişdi.. (oynasamda ömrümdə yalnız bir dəfə ---sözünə əsasən deyirəm)
When ?
When ?
Kiçik Çavuş
Kiçik Çavuş

Yeni mövzu tarafından Le Taon B.e. 1 Fev. 2010 - 14:24

When ? yazıb:
U-JIN yazıb:Yerləşdirdiyin videonu bəyəndim, xüsusən də səslənən musiqi elə sənin özünün dediyin kimi doğrudan da gözəldir.
Çətini bir dəfə oynayana kimidir. ...və Tanqo 814977 . Sonra ,yəni bu rəqsi ifa etdikdən sonra bəlkə fikrin dəyişdi.. (oynasamda ömrümdə yalnız bir dəfə ---sözünə əsasən deyirəm)
"Bir dəfə"ni də elə bir qadınla və elə bir gündə oynamağı təsəvvür etmişdim ki, həmin gün və həmin qadından sonra heç kəslə oynamağın gözəlliyi olmayacaq. ...və Tanqo 814977
Le Taon
Le Taon
Ali Baş Komandan
Ali Baş Komandan

Məkan : Sumqayıt

https://milletci.azerbaijaniforum.com

Yeni mövzu tarafından Sponsored content

Sponsored content

Əvvələ qayıt